Úspěch v digitální transformaci nestojí na technologiích, ale především na lidech, kteří je vybírají, projektově nasazují a následně využívají.
Řízení projektů s lidským přístupem
Jednou z důležitých myšlenek, kterou je třeba mít na paměti, je koncept, který bychom mohli nazvat "Řízení projektů s lidským přístupem". Tento přístup klade důraz na rovnováhu mezi technickými dovednostmi a osobními vlastnostmi, které lidem umožňují efektivně se adaptovat na nové výzvy.
Klíčové je vytvořit takové pracovní prostředí, ve kterém lidé nejen dobře ovládají moderní nástroje, ale zároveň mají prostor uplatňovat své vrozené vlastnosti, a mají vůbec příznivé postoje.
Osvědčilo se mi vnímat tyto tři věci - schopnosti, vlastnosti a postoje jako vrcholy trojúhelníku.
Schopnosti - neustálý rozvoj v digitální éře
Každý člověk, který pro svou práci využívá počítač, musí dnes rychle své schopnosti aktualizovat. Příkladem je můj obor řízení projektů, který se za poslední 4 roky stal prostě digitálním.
Vše se plánuje, koordinuje a vyhodnocuje online s využitím digitálních nástrojů. A AI a automatizace je už zcela běžná.
Těm, kdo umí tyto nástroje správně použít, šetří zhruba 30 % času = 15 hodin týdně = 100 pracovních dnů ročně.
Dobrá zpráva je, že vám v zásadě stačí jeden dobrý kurz, pár hodin podpory online a je vyřešeno.
Vlastnosti a jak je efektivně využít
Další důležitý aspekt se týká vašich vlastností. Každý člověk má své vrozené silné stránky, které by měly být uplatněny v práci. Pomocí různých psychometrických testů, které odhalují přirozené schopnosti jednotlivců, lze dosáhnout lepšího rozdělení rolí v týmu a tím i větší efektivity a spokojenosti.
Správně sestavený tým na základě individuálních talentů bývá nejen produktivnější, ale také inovativnější. Mně se v praxi výborně osvědčila Talentová dynamika. Je jednoduchá, ale ne příliš zjednodušující, a dá se výborně propojit s řízením projektů.
Postoje - motivace a spravedlivé odměňování
Motivace je naprosto klíčovým faktorem pro váš úspěch. Je to stejné jako ve sportu. Když máte motivaci, tak prostě trénujete. A tady pozor!
S nástupem umělé inteligence přestalo dávat smysl platit lidi, kteří používají ke své práci počítače čistě za hodinu jejich času. Mně se hodně vyplatilo přejít na systém zpětných vazeb a postavit odměňování za projekty a inovace na tom, kolik vzniklo týmem uznaných použitelných výsledků.
Důvěra a spolupráce v hybridním prostředí
Příchod hybridního pracovního modelu je fakt. Snaha některých korporací zase držet kontrolu nad lidmi povinným návratem do kanceláří je marná, chybná a zbytečná.
Pokud má firma dobrou kulturu, důvěru v týmu a pracuje na smysluplných věcech, tak věřte, že většina lidí chce dělat dobrou práci. Např. v naší firmě pracujeme z 90 % online, někteří lidé by s námi ani spolupracovat nemohli. A to by byla škoda. Nehledejte zaměstnance, kteří jsou pouze v dojezdové vzdálenosti do vaší kanceláře.
Funguje totiž něco jiného. Transparentní komunikace, společné cíle a spravedlivé ocenění jsou klíčem k úspěchu, stejně jako důvěra v technologie a AI asistenty, kteří mohou výrazně usnadnit každodenní provoz.
Role AI v řízení projektů
AI dnes může převzít řadu opakujících se úkolů a uvolnit tak více prostoru pro kreativní činnost lidí. Např. rutinní administrativní činnosti, jako je zaznamenávání zápisů ze schůzek nebo sledování plnění úkolů, lze snadno automatizovat.
Důležité je naučit se tyto nástroje efektivně využívat, aby vám technologie sloužily jako pomocníci, nikoliv jako překážky.
Tip: Připravil jsem pro vás krátké video, jaké AI inovace používáme a vše doplnil o řadu ukázek ve streamu ZDE.
Praktické rady
1. Investujte do rozvoje lidí
Aktualizujte schopnosti lidí. Poskytněte jim možnosti vzdělávání, které odpovídají potřebám digitální éry.
2. Využívejte přirozené talenty
Zjistěte, v čem jednotliví zaměstnanci vynikají, a přidělte jim odpovídající role.
3. Motivujte výsledky
Přehodnoťte tradiční přístupy k odměňování tak, aby byly zaměřeny na skutečný přínos, a ne na odpracované hodiny..
4. Budujte důvěru
Pracujte na komunikaci a týmové spolupráci, zejména v hybridním pracovním prostředí.
Závěrem
Technologie jsou jen nástroje. To, co jim dává skutečnou hodnotu, jsou lidé, kteří je využívají. Zkušenosti ukazují, že právě investice do rozvoje lidí a do prostředí, které podporuje jejich talenty a motivaci, jsou klíčové pro úspěch v digitální transformaci.
Vice najdete ve videorozhovoru Řízení projektů 5.0 – Vyhněte se ztrátě produktivity až o 30 %.
Autor: Josef Hajkr, SHINE Consulting
- BUĎTE V OBRAZE - ORIENTACE V NABÍDCE SHINE a odběr LinkedIn news Projekty jednoduše.
- Doporučuji vám také záznam speciálního webináře Staňte se projektovým a agilním lídrem. Najdete tam přehled toho, co v oblasti automatizace a AI využíváme u nás v SHINE.
- Pokud máte rádi ucelený cyklus formou videí, doporučuji Jak na projekty jednoduše - 6 hodin tipů a rad.